BILDE: Dag Øyvind Juliussen er daglig leder for IKAJ. For han er denne oppgaven som et kall og engasjementet er personlig.

 

Kristen ambassade i over 40 år, og med Israel i fokus

I denne tredje artikkelen om IKAJ, sendepartner til Visjon Norge, skal vi se på historien. IKAJ står for «Internasjonale kristne ambassade Jerusalem, avdeling Norge. IKAJ startet for 41 år siden og har betydd mye.

 

Daglig leder, Dag Øyvind Juliussen, forteller:

–Midtøsten-konflikten har en lang og vond historie hvor jødene opplevde dyp mistro til kristne. IKAJ har bidratt til at dette har forandret seg.

I 1980 erklærte det israelske parlamentet at Jerusalem skulle være landets evige, udelelige hovedstad. Som en protest, og under trussel om olje-embargo, stengte de 13 ambassadene som var lokalisert i byen og flyttet tilTel Aviv.

Samtidig var en gruppe kristne samlet i Jerusalem under et av de første Løvhyttefestene. Denne gruppen opplevde et kall til å etablere den kristne ambassaden bygget på Jesaja 40.1 «Trøst, ja trøst mitt folk». Tanken var at når nasjonenes ambassader flyttet ut, så flyttet den «globale kristne nasjonen» inn. 

 

Kun 35 år etter Holocaust

Vi må huske på at dette var bare 35 år etter at Holocaust fant sted i det kristne Europa, det var en dyp mistillit til kristne blant israelerne.

Dag Øyvind Juliussen kan fortelle at situasjonen er dramatisk forskjellig fra den gang. Den internasjonale kristne ambassades arbeid har vokst. Det samme har tilliten mellom kristne og jøder.

Dag Øyvind roser sin forgjenger Leif A. Wellerop for den betydning han hadde i arbeidet helt fra begynnelsen. 

–Han var med på å bygge opp det internasjonale arbeidet. Han var leder av det internasjonale styret i 10 år og i den norske avdelingen, og spilte en svært viktig rolle i å bidra inn i det internasjonale arbeidet. Hans tjeneste har også betydd svært mye for IKAJs arbeid og engasjementet for Israel her i Norge, forteller Dag Øyvind Juliussen..

 

Personlig interesse som ung gutt

Selv fikk han interesse for Israel som 14-15 åring. 

–Interessen beveget seg over i en opplevelse av et Guds kall for livet mitt. Flere år før jeg begynte å arbeide i IKAJ opplevde jeg at min framtid skulle bli knyttet sammen med IKAJ, sier Juliussen.

På en personlig måte forteller han hvordan han opplevde sin egen start på arbeidet med IKAJ. Juliussen fikk en tiltale fra Gud.

–En morgen jeg ba, sa jeg til Gud: Vis meg hvordan jeg og menigheten jeg er med i kan velsigne Israel mer enn bare å si «shalom». Umiddelbart kom følgende for meg: «Lei Maihaugsalen (jeg bodde i Lillehammer), arranger et møte til støtte for Israel, inviter IKAJ og så mange menigheter som mulig til å stå som arrangør. Inviter den israelske ambassadøren og ta opp en kollekt til å hjelpe jøder hjem til Israel.» 

 

–Jeg delte tankene mine med min pastor Ingar Jensen. Han var positiv, men vi visste begge to at den aktuelle salen tok 600 personer og at det skulle mye til for å samle så mange kristne i Lillehammer. Vi visste også at om salen ble halvfull, så kom journalistene til å skrive om alle de tomme stolene. Vel, vi delte etter hvert tankene med Wellerop. Og han tente på planene våre, minnes Dag Øyvind Juliussen.

Det var 40 menigheter, fra Eidsvoll til langt opp i Gudbrandsdalen, som var medarrangører.

–Og vi var spente på hvor mange som ville komme. Jeg kan fortsatt huske jeg satt på første rad, og noen minutter før møtet begynte snudde jeg meg rundt og så at salen var full og at folk fortsatt kom inn døren. Da hørte jeg Den Hellige Ånd si: «Dette er bare begynnelsen». Etter dette fikk jeg tilbud om å begynne å arbeide i organisasjonen, og det gjorde jeg i halv stilling fra november 1996, sier Dag Øyvind Juliussen.

 

Viktigste arena er menigheten

Den viktigste arenaen for åndskampen er i kirkene – ikke i media, mener Juliussen. 

–De store norske mediene kommer aldri til å forandre Norge, men Guds menighet har fått oppdraget. Det avgjørende er altså ikke hva avisene skriver om Israel, men hva menigheten sier, forteller Dag Øyvind Juliussen.

Derfor legger IKAJ stor vekt på å besøke menigheter for informasjon og forkynnelse. 

 

Organisering og økonomi

Dag Øyvind Juliussen forteller at den norske avdelingen av IKAJ også har betydning for virksomheten i Jerusalem, den som har forkortelsen ICEJ. De er med og støtter arbeidet der. IKAJ lever av gaveinntekter og de fleste kommer fra givere som mottar den månedlige avisen «Et ord fra Jerusalem». 

–Flere og flere menigheter er også med og støtter, det er vi veldig takknemlige for. Vårt konsept «Israelvenn» som gir tilgang til en lang rekke ulike resurser, er helt gratis og bringer ingen inntekter, avslutter Dag Øyvind Juliussen.

BILDE: Leif A. Wellerop hadde stor betydning for IKAJ i oppstarten og de første årene i organisasjonens historie.