BILDE: Annie Schaug talte i på Lista. Men ellers domineres sommerstevnene av mannlige hovedtalere.

 

Annie Schaug: – Flere kvinnelige forkynnere i framtiden

Annie Schaug tror kvinnelige forkynnere blir mer vanlige og synlige i framtiden. De fyller viktige sider i forkynnelsen, fordi de er kvinner. – Kvinner er mer vare på virkeligheten og kan være tydeligere enn menn.

 

Det sier Annie Schaug etter besøket på Lista Flypark og «Camp Meeting». Hun føler seg ikke diskriminert sammenliknet med sine mannlige kolleger.

Det var avisen Dagen som i en leder uttrykte forundring og savn etter kvinner som hovedtalere på stevner og konferanser rundt i Sommer-Norge. Også på «Camp Meeting» på Lista, er det mannlige forkynnerne som dominerer bildet. Men kvinnene er så absolutt til stede. Vi ser dem som bønneledere, forbedere, sangere og mer til, men ikke som talere, bortsett fra ett navn som ruver i terrenget; Annie Schaug.

Hun har vært i tjeneste i mange år og har etter hvert gjort seg bemerket både med gode undervisnings-programmer og har flere taler i mange viktige stevner både i Norge og i utlandet.

 

Derfor er det ikke flere kvinnelige talere

Annie vet ikke hvorfor det ikke er flere kvinnelige forkynnere på tale-listene, men tillater seg å spekulere litt: Kanskje fordi de ikke har fått anerkjennelse? Kanskje fordi de som besteforeldre lener seg litt tilbake? På den måten legger Annie noe av ansvaret på de kristne miljøene og på kvinnene selv – uten at hun på noen måte problematiserer det.

Annie kan huske at hun i starten merket en viss skepsis for at hun var kvinne som kom for å forkynne og ble spurt om hun var misjonær eller noe sånt, slik at de kunne finne en unnskyldning for å slippe henne til. Men hun holdt fast på at hun var glad i Guds ord og ville dele det – og gjorde det. Med tiden endret det seg. Respekt og aksept kom – og den vokste. Grunnen til at hun har blitt akseptert er at hun har stått sammen med mannlige forkynnere og at hun har vært forkynner på heltid i over 30 år.

-Selv om jeg tok utdannelse både på BI og innen kunst, var jeg forkynner på heltid og det gjorde meg tilgjengelig for menighetene, fortelle Annie.

 

Så fikk hun betalt

I begynnelsen fikk ikke Annie betalt for forkynnelsen. Hun fikk gaver. – Det var en pastor som gjorde meg oppmerksom på at jeg måtte spørre om hva honoraret for oppdraget var, ellers ville det ikke bli penger av det, sier hun.

Det gjorde Annie og etter det ble det ikke noen problemer med å få betalt. De betalte med største selvfølge. -Mannen min, som hadde forsørget meg gjennom flere år, satte pris på at jeg kom hjem med penger, forteller Annie Schaug med et stort smil. -Han syntes det var helt naturlig at forkynnere uavhengig av kjønn ble lønnet likeverdig. 

 

En mer sensitiv side

-Kvinner har en mer sensitiv side, svarer Annie som er svært glad for spørsmålet om hva kvinner har som menn ikke har. Annie mener at menn blir for snille og godhjertet i forkynnelsen, de snakker med pappa-hjertet og er mer forsiktige. En kvinne kan gå nærmere inn på menneskene, slik en mor ofte må gjøre når det gjelder i en familie. Kvinner er mer intuitive og er tydelige på hva de ser. Ser vi av kroppsspråket at noe ikke er bra hos et menneske, sier en kvinne ofte det, sier Annie.

Hun tror det blir flere kvinnelige forkynnere i framtiden og ber menighetene forberede seg og be det fram. Det er viktig at kvinner med sine erfaringer kan slippe til å dele av det de har på hjertet for å gjøre forkynnelsen mer tilgjengelig og allsidig. Annie er også ivrig på at kristne forkynnere, både menn og kvinner, må være mer frimodige og enda mer «på» for å nå fram i dagens samfunn.

BILDE: Annie Schaug i samtale med Terje Kingsrød.