BILDE: Det er vanskelige forhold å vokse opp under for barn på landsbygda, men jevnlige besøk fra Filadelfia-menigheten er med på å oppmuntre dem.

 

Visjon Norge tilbake i Moldova: Terje byttet ut «Midt på dagen» med reportasjetur

Egentlig skulle han vært å se som programleder for «Midt på dagen» denne uken. Men i stedet er Terje Kingsrød på plass i Moldova. Og oppgaven? Jo, det er å lage reportasjer for de kommende direkte-sendingene fredag 17. til søndag 19. september.

For TV Visjon Norge er igjen på plass i dette Europas fattigste land, for første gang etter at korona-pandemien brøt ut. Og det blir som alltid ferske reportasjer som presenteres i direktesendinger fra studio i Filadelfia-menigheten i Chisinau.

Fredag 17. til og med søndag 19. september er Jan Hanvold atter en gang på plass som programleder og rapporterer direkte fra alt det nye som er på trappene og fra fattigdommen.

Livet går fremover i Moldova, nye ting realiseres i det arbeide som ledes av Doru Cirdei og Viktor Kulyak, men fattigdommen består. Behovene er fortsatt store og Visjon Norge står med pastorene Doru og Viktor i deres lederskap.

 

Aldri vært i Moldova tidligere

Terje Kingsrød er en dreven reporter, men har aldri vært i Moldova tidligere.

–Og når du er her første gang blir jo inntrykkene litt sterkere enn ellers, sier han. – Selv om jeg har blitt godt informert på forhånd og har sett en del innslag fra tidligere, må jeg si at noe forferder meg og noe imponerer meg.

Terje og fotograf Magnus Aaby (som har vært i Moldova tidligere) besøkte først den private grunnskolen og barnehagen som ligger i Filadelfia-menigheten i hovedstaden Chisinau.

–Jeg ble overasket og begeistret over den orden og profesjonalitet staben viste. Jeg kunne se det på barna at de trives. Vi møtte blant andre Victoria Petrov som har til oppgave å svare på, og forklare, for foreldre og elever hvordan skolen fungerer. Dette er landets eneste kristne skole og det er en del fordommer de stadig må rette opp i, noe de ser ut til å lykkes med, fordi skolen blir stadig mer anerkjent i lokalsamfunnet, sier Terje Kingsrød.

 

Fra byen til landsbygda

Det er stor overgang fra byen og ut til landsbyene.

–Jeg må si jeg ble sjokkert da jeg beveget med utenfor hovedstaden. Er det mulig å leve under slike forhold? Dette er forferdelig. Tenk at dette er Europa i dag, det som åpenbarer seg av fattigdom på landsbygda i Moldova. Filadelfia-menigheten forsøker seriøst å gjøre noe med elendigheten, med god hjelp fra blant annet Visjon Norge og alle støttepartnerne, sier Terje Kingsrød. 

PS: Du kan se frem til nye direkte-sendinger fra Moldova kommende helg, fredag til søndag, fra kl. 20.00 hver dag.

BILDE: Terje Kingsrød besøker flere fattige familier og enkeltpersoner denne uken i Moldova.

BILDE: Barna viser stor begeistring og engasjement under undervisningen på den private skolen og i barnehagen.