BILDE: Koli Puka på plass i menigheten i Shkoder. Nå har han vært pastor i 20 år, det vil si halve livet.

Koli Puka, 20 år som pastor! Hør hans historie på Studio Direkte

Koli Puka har brukt halve livet sitt på å være pastor i «Håp for Shkoder» i Albania. Nå er han 40. Det har skjedd mye disse årene. Du kan høre og se hans historie i en fersk reportasje fra nettopp Shkoder på Studio Direkte mandag 25. oktober.

 

Puka leder en menighet og et nødhjelpsarbeid i Albanias tredje største by og omegn. Arbeidet er også knyttet opp til Visjon Norge og gjennom årene har det vært mange innsamlinger fra norske seere og partnere som har hjulpet de fattige i det nevnt området.

Koli Puka var bare en liten gutt da Unni Thorsen startet sin misjonær-tilværelse i Shkoder ved starten av 1990-tallet. Hun visste ikke da at den unge Puka en dag skulle bli menighetens pastor, selv om hun hadde hørt fra Herren at det skulle komme en lokal leder av hele virksomheten.

 

Tidlig kallelse fra Gud

Koli Puka fikk svært tidlig en kallelse fra Gud om at han skulle bli et redskap i Hans rike. Men heller ikke Koli Puka skjønte da at det var pastor han skulle bli.

I reportasjen i Studio Direkte mandag forteller Koli Puka om at han etter hvert skjønte det var nettopp pastor han ble kalt til. Men han strittet imot.

-Det var nesten så jeg trodde det var fra Djevelen og jeg ba imot det, sier Koli Puka der han tenker tilbake.

-For jeg mente at en pastor skulle være en eldre og erfaren mann med mye visdom. Ikke en unggutt som meg. Jeg var ikke gammel nok til å fortelle alle de eldre i menigheten hvordan ting skulle være, eller tolke Bibelen, sier Koli Puka.

 

Unni Thorsen hadde skjønt det

Så han gikk til Unni Thorsen og la frem hva han hadde fått på sitt hjerte – dette med å bli pastor.

Og da hadde den norske misjonær-kvinnen for lengst skjønt at det var han som var den rette.

-Koli, dette at du skal bli pastor, det har jeg visst lenge, sa Unni Thorsen og oppmuntret ham til gjerningen.  Og hun la til: – Husk at jeg også er her.

Siden har de jobbet sammen. Den omtalte eiendommen på drøyt to mål i Shkoder er blitt menighetens til odel og eie. Neste steg i prosjektet er å bygge nytt og etablere opptil flere aktiviteter på stedet midt i byen Shkoder. Visjonen skal gå videre med nytt menighetsbygg, helsesenter, barne- og ungdomsarbeid og mer.

Mandag 1. november starter en ny aksjon på TV Visjon Norge som et bidrag til det forestående og pågående arbeidet i Shkoder, Albania.