BILDE: Jan Hanvold (t.v.) og Doru Cirdei har stått sammen om utviklingen av flere prosjekter i Moldova. Og nå er de sammen om nok en matpakke-aksjon.

Pastor Doru på plass i Norge: Matpakke-aksjon på oppløpet

«Julens kjærlighet» er inne i sin andre uke. Matpakke-aksjonen er på oppløpet. Viktor Kulyak, som gjestet studio den første uken, har skiftet plass med pastorkollega Doru Cirdei. Begge er overveldet over norsk giverglede.

Jan Hanvold og Doru Cirdei (bildet) kan se tilbake på et vennskap på mer enn 20 år. I årevis har de stått bak prosjekter og utvikling i Europas fattigste land. En av gjengangerne i det lange samarbeidet er matpakke-aksjonen som nå pågår.

Hver pakke har en verdi på 500 kroner. Aksjonen slutter fredag 9. desember. Rett over nyttår, fra 3. januar, skal pakkene deles ut til fattige mennesker i Moldova. Doru Cirdei, leder av Filadelfia-menigheten i Chisinau, forteller at behovene er minst like store som tidligere.

– Vi skal huske på at det har vært en pandemi som har preget verden de siste to-tre årene. Folk har vært isolert. I tillegg startet russernes krig i vårt naboland Ukraina i februar. Det har rokket ved strømpriser og matpriser, blant annet. Det gjør at folk fryser og det er lite eller ingen penger til mat, sier Doru Cirdei (58).

Kom som evangelist

Han kom til Moldova i 1993, fra nabolandet Romania. Han visste ikke da hva han skulle få være med på.

– Jeg kom til Moldova som evangelist og hadde bare intensjoner om å predike Ordet. Jeg så for meg et tidsperspektiv på ett år. Men det skulle bli annerledes, sier Doru Cirdei.

Han så for seg å plante noen menigheter i landet, men ikke sette i gang det som skulle komme.

– Vi møtte mange sultne mennesker. Men det var ikke alt, vi så at de sultne og ensomme på gatene heller ikke hadde noe sted å være.

– Så da startet vi prosjekter etter behov, og ved å snakke med Gud, fortsetter han.

I juli 1994 startet man menigheten Filadelfia i hovedstaden Chisinau. Fem år senere ble «Betany Christian Center» en realitet, en halvtimes kjøretur utenfor hovedstaden. Her skulle 10 familier, i like mange hus, ta til seg ensomme og fattige barn i tillegg til sine egne. I tillegg startet man barneskole i menighetsbygget.

Så ble det skolebygg

Prosjektene vokste seg stadig større. Doru Cirdei var opptatt av utdanning for de fattige, hjemløse og utslåtte. Etter hvert, tidlig på 2000-tallet reiste det seg et skolebygg på Betany-senteret, det som i dag huser både realskole og gymnas. Jan Hanvold og Doru Cirdei klippet over snoren. Og på toppen av alt, i samme bygg ble det i år åpning for et eget universitet.

Alle prosjekter har vært gjort med bidrag fra TV Visjon Norges seere, givere og partnere.

– Det har vært et vanvittig løft og jeg er så takknemlig for alt Norge har bidratt med, sier Doru Cirdei.

Og nå er vi altså ved innspurten av en ny kampanje, «Julens kjærlighet», et nytt bidrag fra gode og glade givere i Norge til de fattige i Moldova. Doru Cirdei skulle bli ett år i Moldova. Neste år har han vært der i 30 år. Det er nesten halve livet, for i 2024 blir han 60 år.

– Jeg kom som evangelist, men døra var SÅ åpen, minnes pastor Doru Cirdei, – behovene sto i kø – og gjør det fortsatt.

PS: Se Studio Direkte hver kveld denne uken fra kl. 20.00.