BILDE: Jul i Moldova, det er ikke så mye som skal til i et fattig hjem for å se at vi nærmer oss høytid også på de kanter.

Moldova venter på julepakkene, TV er på plass fra 3. januar

De siste dagene i november og de to første ukene i desember var det som vanlig stor innsamling av julepakker til Moldova, hver på 500 kroner. Nesten 12.000 enheter kom inn fra det norske folk – og det er disse som nå skal deles ut.

 

Pakkene deles ut til fattige mennesker etter nøye oppsatte lister. Glimt fra alle møtene med fattige, og utdelingene av de store hvite eskene med mat og skoleutstyr, vil bli foreviget og vist under kveldens studio-sendinger.
Selve begivenheten starter med konsert i Kulturpalasset i Chisinau, hovedstaden, men hovedtyngden av utdelinger denne gang vil bli i Sarata Galbena og området rundt.

 

Nyplantede menigheter rundt byen
En rekke nyplantede menigheter har sett dagens lys i området rundt Sarata Galbena. Ut fra menigheten som Viktor Kulyak er leder og er pastor for, har antallet nystartede menigheter rundt denne byen blitt stadig flere de siste årene.
-Jeg ser frem til å møte alle disse nye som har fått sitt åndelige hjem rundt Sarata Galbena, sier Jan Hanvold som kommer til å møte folket og lede sendingene fra studio.
-Den lengste turen vi får denne gang er den til Balti, landets nest største by, et par timer fra hovedstaden, sier Hanvold.

 

Møtet med alle fattige
I tillegg til å forevige utdelingen av pakker, og møtet med alle fattige, blir det også tilbakeblikk på alt arbeid som er gjort fra norsk side gjennom årene, i samarbeid med Filadelfia- menigheten og Betany-senteret som ledes av pastor Doru Cirdei.
Også eldresenteret i Sarata Galbena, og handicapsenteret, var to prosjekter i sin tid, et arbeid som nå er utvidet ytterligere. Pastor Viktor Kulyak er lederen og står nå i spissen for nok et eldrehjem og nok et handicapsenter. Her ble det også bygget et eget bakeri som er kommet lokalbefolkningen til gode.
PS: Følg med fra 3. januar kl. 20.00, det blir studio i Moldova i vekselssending med studio i Mjøndalen.

BILDE: Jan Hanvold og Doru Cirdei fra et tidligere møte med folkemassene i Moldova, mennesker som får høre evangeliet, blir bedt for og som får matpakker.

BILDE: Viktor Kulyak og Jan Hanvold, fra en tidligere julemarkering, i kulturhuset i Sarata Galbena.