BILDE: Pastor Olgar Haugen i forkynnermodus på TV.

Vår sendepartnere: Elihu har vært med hele veien og brenner for mer TV

Pastor Olgar H. Haugen i Elihu-menigheten i Vestfold ble invitert til å reflektere over TV-mediets muligheter: – Ikke sutre, men presentere løsninger, var det enkle svaret fra pastoren.

Elihu har vært sendepartner på Visjon Norge siden starten av kanalen i 2003.

Pastor Haugen forteller at de nå sender tre ganger i uka på TV Visjon Norge. 

-På denne måten når vi ut til mange flere seere og kan formidle det Gud har lagt på hjertene våre. I tillegg bruker Visjon Norge våre lokaler til partnertreff i vårt område, forteller Olgar. Et slikt treff er nettopp gjennomført. 

 

Kortfattet fakta om menigheten

Elihumenigheten Vestfold ble startet i 1990 og er en fri, selvstendig menighet med målsetting om å løfte opp og ære Jesus Kristus og aktivt spre evangeliet. Menigheten holder til i Husvikveien 13 i Tønsberg hvor det finnes både menighetslokale, kontorer og skole.

Skolen eies av menigheten og har elever fra 1. til 10. klasse. I tillegg eier menigheten et «second hand»- og kafésenter ved navn Vaffel&Vintage som ligger på andre siden av byen. Elihumenigheten har eget misjonsarbeid i Georgia og Russland og samarbeider med flere evangelister og misjonærer i inn- og utland

 

Var med fra begynnelsen

-Vi har vært med fra starten på TV Visjon Norge med produksjon av programmer, og i en del år, i Studio Direkte på fredager, forteller Olgar Haugen. -Vi fikk mye god respons på de programmene. I Studio Direkte hadde vi team med oss fra menigheten som deltok i studio og på Call-senteret.

Senere tok Visjon Norge selv over Studio Direkte og produserte det selv. Våre team fortsatte å produsere programmer. Gud har velsignet oss med helt nytt utstyr, sier Haugen, som forteller at det gamle utstyret ble foreldet og kvaliteten holdt ikke lenger mål.

-Vi har gode TV-team som gjør det mulig for oss å fortsette, forteller pastor Olgar Haugen. 

 

Forkynnelsens vilkår

– Vårt anliggende har vært å sende god forkynnelse, undervisning og vitnesbyrd. Guds ord forandres ikke med tider og trender. Hvordan vi presenterer Guds ord kan variere, men ikke innholdet. Fokus bør være løsninger for menneskers behov, ikke sutring over alt i samfunnet som skulle vært annerledes eller bedre. Verden ligger i mørket! Løsningen er ikke å stå opp og forbanne mørket, men heller tenne et lys for at de som er i mørket kan finne fram. Det overnaturlige bør være det naturlige for oss å bevege oss i, også på TV-skjermen.

 

-Media er dagens «torg», der folk hører nyheter og blir presentert for mange budskap. Sosiale medier er mer og mer morgendagens plattform. Der er de unge hele tiden. Fint å se at Visjon Norge strekker seg mot et yngre publikum gjennom yngre aktører og medarbeidere. Mer av det, sier pastor Haugen. 

 

Framtidens TV- og medieplattformer

-Vi håper vi kan fortsette det gode samarbeidet, der Jesus alltid blir løftet opp og Guds ord ikke blir kompromisset med, forteller Haugen. – Samtidig trengs det visdom til å stå for hele evangeliet, og ikke bli «vulgære» i vår framstilling. Visjon Norge og vi som produserer bør tenke på hvordan ting blir sagt, og unngå «sleivspark», uten å bli «flate» av den grunn, mener pastor Olgar H. Haugen i Elihumenigheten i Vestfold.

 

Mer bevisst i media

Pastor Haugen er opptatt av hva vi ønsker at ufrelste venner skal finne på TV og på sosiale plattformer. – Mange av programmene i dag henvender seg til et allerede kristent publikum. Det trengs, men fokuset bør bli å nå de ufrelste mer enn i dag. Er det mulig å ha ulike sendetider for de ulike målgruppene? Kan vi bli flinkere til å være bevisst hvem vi ønsker å nå med programmene våre? Kan det skilles på når vi legger ting ut, og på hvilke plattformer? Det er spørsmål som dukker opp i disse tider, mener Haugen.

 

-Vi driver selv ulike arbeider. Vi kan bli bedre på å presentere mer av det som skjer ut ifra vår menighet og ha flere vitnesbyrd. Det håper jeg vi får til, avslutter pastor Olgar H. Haugen.

BILDE: Pastor Olgar Haugen klar for opptak av nytt tv-program.

BILDE: Elihumenigheten i Vestfold sitt lokale ligger i Tønsberg.