Angela med tegnesakene, Anton med ny gitar og mamma Juste med sekken full av mat. – Takk, Norge, for det vi har fått.

Nå har Anton endelig fått gitar

Husker du Angela og Anton? De to barna, 14 og 9 år gamle, var del av en reportasje fra det fattige Albania som ble presentert på TV Visjon Norge for et par uker siden. Anton ønsket seg gitar og søsteren var mest opptatt av tegning. Nå er begge blitt bønnhørt.

Reportasjen om de to barna og deres mor Juste var en del av innsamlings-aksjonen Visjon Norge hadde for menigheten «Håp for Schoder». Det norske folk gav så det monnet i kroner og øre, ikke mindre enn 4,5 millioner kroner kom inn på den uken aksjonen varte.
Men innimellom alt så fikk altså Anton den gitaren han så inderlig ønsket seg. Det var flere i Norge som gav spesifikt til gitar.

–Vi fikk kjøpt en flott gitar til han, sier pastor Koli Puka i menigheten «Håp for Schoder». – Og vi fikk reservestrenger med på kjøpet. I tillegg fikk Angela nye og mer moderne tegnesaker. Og hele familien, med mamma Juste i spissen, fikk en egen pose med mat. Det var også etterlengtet, sier Koli Puka.

Stor familie-lykke

Nå er lykken stor hos den lille familien. For på grunn av korona-pandemien, har også Albania tatt sine karantene-bestemmelser. Og strømmen hos Juste og de to barna har vært borte den siste uken fordi mannen, som har forlatt dem, ikke har betalt regninger på flere måneder. Ja, selv strøm til telefonen var borte så mamma Juste hadde heller ikke mulighet til å ringe noen og fortelle om vanskelighetene.
Juste bruker 250 kroner i måneden til skolebussen. Det er alt hun har. Men hun er fast bestemt på å sende sine to barn til skolen. Hun ser deres uvanlige talent for tegning, engelsk språk og musikk. Og hun vil ikke at fattigdommen skal sette en stopper for utviklingen.

 

Nøden er hele tiden der

Innsamlingen på TV Visjon Norge var primært ment til første byggetrinn av den nykjøpte eiendommen til menigheten. Men nøden er hele tiden et overhengende problem for de fattige på landsbygda.

-De norske TV-seerne har igjen vist sin enorme giverglede og at disse barna fikk oppfylt sine ønsker er bare så stort, sier Koli Puka.