BILDE: Blerim inntar frokosten mens pappa Moharemo akkurat har gjort unna morgenturen på jakt etter flakser og bokser for panting.

 

Hilsen fra Albania: Blerim venter på bedre tider sammen med mor og far

Menigheten «Håp for Shkoder», med Koli Puka og Unni Thorsen i spissen, får stadig nye henvendelser om å hjelpe fattige i denne delen av Albania. Behovene er store og er ikke blitt mindre de siste månedene.

 

Blerim har fått cornflakes til frokost. Til lunsj venter en tallerken med bønnesuppe. Og noe mer har ikke familien råd til denne dagen.
Blerim på 10 år bor i sigøynerlandsbyen i Shkoder, den aller eldste bydelen i Shkoder her nord i Albania. Hver og en i dette strøket trenger hjelp, men akkurat nå er det Blerim og hans foreldre, Moharemo og mamma Risarta, på listen til menigheten «Håp for Shkoder».
Familien får 400 kroner i måneden som sosial hjelp fra kommunen. I tillegg er pappa Moharemo ute hver morgen kl. 05 for å samle flasker og bokser han kan få pant for. Men det er ikke som i Norge, hvor man er begunstiget med to kroner pr. stk. Her får du for kiloen. En stor svart sekk med flasker veier tre kilo og gir familien 15 kroners utbytte. Det er ikke rare greiene.

 

Bor på 16 kvadratmeter
Familien bor på ett rom, det er 16 kvadratmeter. Den eldste gutten, Zaid på 18 år, er på jobbsøk i Tirana, hovedstaden. Når han kommer hjem blir det fire på rommet. Det blir veldig trangt.
De har ingen ovn og gruer seg til den kommende vinteren. Den gamle røk i fjor.
De har heller ingen komfyr, bare en stor primus. Det er der de koker bønnesuppa.
Unni Thorsen sier: – Denne familien er nødt til å få en ovn. Det vil koste oss rundt 3000 kroner. Det er førsteprioritet. De har egentlig mer plass til rådighet, men har aldri hatt råd til å sette det i stand.

 

Nye reportasjer på TV
Historien om Blerim på 10 år, hans foreldre og det elendige husværet, blir til en ny reportasje på TV Visjon Norge om noen uker, når en ny kampanje for Visjon Norges hjelpeprosjekt i Albania, sammen med «Håp for Shkoder», kommer i gang.
Visjon Norges team er nå på plass i Albania og kommer med nye ferske inntrykk, oppfølging av tidligere historier, men også nye. Som Blerim og familien.