BILDE: Pastor Koli Puka med Elhame, den første innbygger i sigøynerlandsbyen i Shkoder som lot seg døpe til et liv med Kristus.

 

Albania: 16 år gammel jente ble historisk i sigøyner-landsbyen

Hun heter Elhame og er bosatt i sigøynerlandsbyen i Shkoder, Albania. For noen dager siden ble hun den første herfra som lot seg døpe til et nytt liv med Kristus. Hun var den første fra denne landsbyen som tok dette skrittet.

Elhame ble frelst under en ungdomsleir sist sommer i regi av menigheten «Håp for Shkoder». Og neste skritt for Elhame var dåpen. Sammen med tre andre unge mennesker lot hun seg døpe i den store innsjøen ved byen Shkoder.

Den unge damen på 16 år tar oss gjerne med til sigøynerlandsbyen og viser oss rundt. Men vi får ikke bli med hjem til hennes muslimske foreldre.
De fleste er muslimer i sigøynerlandsbyen rett utenfor Shkoder, Albanias tredje største by. Men i selve byen er det også mange andre tros-samfunn og alle lever relativt bra med hverandre
Noen ganger i året arrangeres det kristen dåp i den store innsjøen ved Shkoder. Dåp er en viktig del av menighetens utvikling og arbeid. Gjennom årene har «Håp for Shkoder» hatt muligheten til å føre flere hundre mennesker i dåpens grav.

 

Koli Puka gleder seg stort

Koli Puka, pastor i menigheten, gleder seg over hver enkelt som tar det viktige skrittet.

-Mange av de som er døpt gjennom tiden er fortsatt i vår menighet. Men naturligvis ikke alle. Hvor alle blir av vet vi jo ikke sikkert. For i Albania er det ikke mange arbeids-muligheter, så mange reiser utenlands. Men vi håper inderlig at den handling av dåp, og den frelse de mottok, er vedvarende, sier Koli Puka.

Dåpskandidatene gjennomgår en egen innføring i den alvorlige og viktige handlingen et par dager før selve dåpen. Og på den store dagen deltar de først i gudstjenesten før menighetens medlemmer setter seg i sine biler og kjører de ca 10 kilometerne til selve dåpsstedet.
Trafikken er tett på veien mot målet, sjøen trekker til seg aktiviteter, turister og lokale mennesker.

 

Garderobe i det fri

Vel fremme er det garderobe i det fri. Men været var godt denne søndagen og forventningene store.
I tur og orden gikk de i dåpens grav, i tillegg til Elhame på 16, Rey på 16, Alesia på 16 og Silvi på 19 år.
Det startet altså med en ungdomsleir i sommer, en årlig begivenhet for menigheten. Elhame ble frelst, nå er hun døpt.

PS: Du får se hele begivenheten på TV Visjon Norge når neste kampanje for nødhjelpsarbeidet i Albania kommer for dagen i starten av november.

BILDE: Pastor Koli Puka med Elhame, den første innbygger i sigøynerlandsbyen i Shkoder som lot seg døpe til et liv med Kristus.