BILDE: Unni Thorsen har et avslappet forhold til det å bli 75 år.

Unni Thorsen rundet 75 år, men jobben som misjonær går videre

På den store dagen gikk arbeidet som vanlig. Hver tirsdag er det kvinnemøte i menigheten «Håp for Skodër» og det var ingen grunn til å unnvære det. – Men de hadde ordnet kaffe og kaker etterpå, det var litt utenom det vanlige, sier hun.

 

Selve markeringen av dagen foregikk på en lokal restaurant, – et sted der vi får sånn mat som jeg liker, alminnelig mat, sier Unni Thorsen. Det var hennes nærmeste medarbeidere og det som kan kalles «den indre krets» som var med på feiringen.

-Jeg skulle jo gjerne invitert alle, men det hadde blitt altfor mange, sier hun.

Unni Thorsen var i tillegg med direkte på TV Visjon Norge via videolink fra Albania i programmet «Midt på dagen».

 

En fantastisk reise

Unni Thorsen kom til det nordlige Albania i starten av 1990-tallet og har vært med på en fantastisk reise som misjonær blant de fattige i området. Menigheten, som Koli Puka når er pastor i, «Håp for Skodër», har i mange år vært i et samarbeidsprosjekt med Visjon Norge.

En rekke innsamlinger til arbeidet i Albania har vært gjennomført i utallige TV-sendinger. Nå for tiden venter man på byggetillatelse til å starte byggingen av et helt nytt HÅP-senter. Det skal skje på den tomten menigheten, ved hjelp av økonomiske midler fra Norge, har fått kjøpt.

Unni Thorsen tenker ikke så mye på alderen. Som hun sier: – Den får vi ikke gjort så mye med.

22. november kommer hun tilbake til Norge for en øye-operasjon. Men heller ikke det skal stoppe henne.

-Livet går videre. I kveld er det feiring på restaurant, i morgen er det bønnemøte i menigheten, sier hun.

PS: Unni Thorsen har også kommet med egen bok i år. «Kallet», bokens tittel,  forteller om det fantastiske som har skjedd i hennes kjølvann i Albania. En del av innholdet inneholder detaljer du ikke har hørt om før.

Gratulerer med dagen, Unni!