BILDE: Liv Søvde Kallevig var programleder i «Midt på dagen» fredag. Allerede lørdag kveld er hun klar med nye gjester i «Oslo Live».

Liv Søvde Kallevig om lørdagens program: – La oss ta tilbake dansen!

Er norske menighetsbesøkende for stive? Er det på tide å slippe dansekreftene løs? Lørdag kveld får du se og høre tre brennende kristne profesjonelle dansere som mener nettopp det. Sendingen ser du som vanlig lørdag kveld klokken 20.00.

 

Mange forbinder nok dans med diverse festligheter i helgene. Det er ikke nødvendigvis feil, men ifølge lørdagens gjester i «Oslo Live» kan aktiviteten vel så gjerne ta plass søndag formiddag i menigheten – lenge etter at de fleste som har danset seg gjennom helgen har takket for seg.

–Det var en periode på 1950 og 1960-tallet hvor det ikke var akseptert å danse i kristne kretser – nettopp fordi det var forbundet med verdslige aktiviteter. Jeg sier: La oss ta tilbake dansen! I Afrika har de danset i menighetene til alle tider. På vår side av kloden står vi heller rett opp og ned for å prise Herren, sier programleder Liv Søvde Kallevig.

 

Disse deltar

Det ligger altså an til å bli et unikt tema som sjeldent settes på dagsordenen: Dans i kombinasjon med lovprising. Med seg i studio får Kallevig besøk av mor og sønn Tanya Winsnes og Abraham Geoffrey. Førstnevnte kommer fra Canada, men har drevet dansestudio i Norge i mange år. Hun har også et sterkt vitnesbyrd om hvordan Herren satt henne fri fra rusmisbruk. Sønnen er også profesjonell danser og studerer ved Balletthøgskolen i Oslo.

Sist, men ikke minst, får publikum se og høre Siren Godø fra DanceTV. Hun skal gi en skikkelig innføring i hvilke fordeler det vil få å inkludere dans i lovprisingen.

–I korte trekk skal det handle om hvor viktig det er å bruke dans som et lovsangsverktøy. I Bibelen står det at vi skal danse for Herren, sier Liv Søvde Kallevig og stiller spørsmålet:

–Hvor er det egentlig rom for å danse? Kristne sammenhenger bør utvilsomt være ett av dem. Det finnes så mange eksempler på folk som har følt Guds nærvær og helbredende kraft under dans.