BILDE: En pust i bakken. Familiepakken kan veie tungt for enkelte.

Hjelpen til Moldova, stadig like brennende. TV-sendinger fra 3. januar

Frivillige fra menigheten i Filadelfia Chisinau er som vanlig i gang med den store dugnaden 2. januar. Da går folk i ring, bærende på hver sin eske og til de enkelte stasjonene. Slik samler de godvarer til en etterlengtet familiepakke.

De ferdige hvite pakkene skal deles ut til fattige familier etter en nøye planlagt plan. Alle som kommer til møtene som arrangeres har med seg bevis på at de er berettiget en familiepakke – akkurat i år.

Alt dokumenteres av Visjon Norges egne team på plass og blir gjort tilgjengelig i TV-sendingene på kveldstid fra 3. januar til 6. januar, altså fire kvelder. Sendingene vil alternere mellom Filadelfiamenighetens studio i Chisinau og Visjon Norges eget Callsenter på TV-stasjonen i Mjøndalen.

Som alltid, med unntak av pandemi-årene, så starter selve utdelingen av pakker med et stort møte i Kulturpalasset i hovedstaden Chisinau. Her samles et par tusen mennesker der Jan Hanvold, Visjon Norges leder, er hovedtaler.

 

Utvidelsen av det nye eldresenteret

Ingen Moldova-sending uten en innsamling. Et av prosjektene som stadig er på agendaen er utvidelsen av det nye eldresenteret med nærmere 100 nye plasser, i Sarata Galbena. Siste hånd på verket legges nå, innredningen gjenstår.

En del av de mange menighetene som pastorene Viktor Kulyak og Doru Cirdei har startet i sine områder, og som er blitt til takket være økonomisk bistand fra Visjon Norges partnere, vil få besøk av Jan Hanvold og andre fra Norge. I hvert fall en del av dem, blant andre i Mereseni og Caracui.  

Før jul ble det samlet inn midler til nesten 10.000 familiepakker under sendinger på TV Visjon Norges Studio Direkte-sendinger. Disse pakkes på stedet og dugnadsjobben begynner altså 2. desember.

PS: TV-sendinger er som vanlig fra kl. 20.00 til 23.00 fra 3. til 6. januar.

BILDE: Fra siste års pakkeutdeling. Besøkende fra Norge tar i et tak i en menighet rett utenfor Sarata Galbena.

BILDE: Viktor Kulyak på talerstolen i en fullsatt lokal menighet utenfor Sarata Galbena under fjorårets utdeling. En norsk delegasjon fikk «æresplass» til høyre på podiet.