BILDE: Innspillingsleder Håkon Sengsvoll reiste sammen med kona Christina og resten av mannskapet til Visjon Norge, den 2. januar. Nå er de på plass i Moldova.

Nå skal familiepakkene fordeles: – Det gir sterke inntrykk

Også i år er Visjon Norge på plass for å dele ut sårt ettertraktet hjelp gjennom de såkalte «familiepakkene» i Europas fattigste land, Moldova. Totalt er det nesten 10.000 av dem som skal fordeles de kommende dagene. Allerede under første døgn setter reisen sitt preg på innspillingsleder Håkon Sengsvoll.

 

–Jeg har ikke vært her siden 2017. Det er altså blitt syv år siden sist. Noe av det første en blir møtt med, er mennesker som lever under en helt annen standard enn det vi er vant til. Det er klart at dette skaper inntrykk, forteller han over telefonen fra Moldovas hovedstad, Chisinau.

 

Fordeler mange av pakkene fra kulturpalasset

Under samtalen befinner han seg på bussen til kulturpalasset i hovedstaden. Senere samme kveld (3. januar) skal store deler av «familiepakkene» fordeles. Det er ventet at tusenvis av mennesker kommer til å møte opp. Han har allerede rukket å både bidra med selve pakkingen ved «Bethany Christian Center» og å dra på husbesøk hos noen av dem som lever under absolutt fattigdom.

–Dette er mennesker som lider på alle tenkelige måter. Du ser det på standarden i hjemmene, klærne og ikke minst mangelen på mat, medisiner og varme. Ofte er de syke. Familiens overhode befinner seg kanskje på sykehus uten å være i stand til å forsørge resten av familien som må isolere seg på ett felles rom i hjemmet for å holde på den lille varmen de har, forteller han.

 

Slik blir opplegget i Moldova

Selve TV-sendingene foregår altså fra onsdag 3. til og med lørdag 6. januar. Under selve åpningskvelden skal tusenvis av fattige mennesker få høre Evangeliet forkynt av Visjon Norges leder Jan Hanvold, under møtet på kulturpalasset. Dette sendes også på TV.

–Alle blir registert ved oppmøte og får både anledning til å få med seg en familiepakke og videre praktisk og åndelig oppfølging gjennom Filadelfia-menigheten i ledelse av pastor Doru Cirdej, forteller redaksjonsleder i Visjon Norge, David Sagen.

Han forteller at lederen og resten av teamet kommer til å reise fra by til by på dagtid for å holde møter for de fattige i menigheter som kanalens lokale samarbeidspartnere Doru Cirdei og Viktor Kylyak har etablert, til dels takket være den store Visjonsfamiliens økonomiske bidrag gjennom årene.

 

Veksler mellom Mjøndalen og Moldova

Selve TV-sendingene vil foregå både fra Filadelfia-menighetens studio i Chisinau og Visjon Norges callsenter i Mjøndalen.

–Det er først og fremst fra Moldova selve innholdet produseres. Her får publikum se og høre kanalens leder Jan Hanvold sammen med pastor Doru Cirdei. Fra callsenteret samles det inn midler til andre prosjekter, forteller prosjektleder for «Studio Direkte» Arnfinn Mygland og legger til at det også blir vist reportasjer som er gjort på dagtid underveis i sendingene.

Innsamlingen i denne omgangen går blant annet til utvidelse av eldresenteret ved Sarata Galbena med nærmere 100 plasser.

BILDE: Allerede under oppholdets første dag bidro Håkon med å forberede «familiepakkene» til utdeling.