BILDE: Bønn på eiendommen. Moren til de to barna, Iraida (44), var den første som ble frelst og døpt i menigheten i Toian, en av utpostene til Viktor Kulyaks virksomhet i Sarata Galbena.

Ansvar for ni menighetshus rundt byen: Her reises det siste

De siste 20 årene har Viktor Kulyaks menighet i Sarata Galbena stått i spissen for reisingen av ni nye flotte menighetshus innen en radius på 30 km. I tillegg bistår man med hjelp til ytterligere ni.

 

Visjon Norge har i alle disse årene bistått flere av de prosjekter Viktor Kulyak leder, som etableringen av landets første private eldrehjem, handicapsenter og kirkebygg.
I Troian, 20 minutters kjøring fra Sarata Galbena, reises det foreløpig siste menighetsbygget. Innenfor det halvferdige huset er det ikke bare snekring som foregår, men også matlaging. Denne menigheten innbyr nemlig barn i området til et ekstra måltid mat fem ganger i uken.

 

Kun 200 innbyggere i Troian
-Den nye kirken vil være et stort løft for denne landsbyen som kun har 200 innbyggere, sier Viktor Kulyak. – Det gamle menighetshuset holder på å ramle sammen, det var helt avgjørende å få noe nytt. Og da vi fikk tilbud om å kjøpe ut deler av en tomt i landsbyen, slo vi til, sier han.
Pastor Vladimir er bare 35 år gammel og har ansvaret for den nye satsingen i området. Han og kona Tatiana fikk ideen om et eget matprogram for to år siden. Alle er hjertelig velkomne, men de som får del i utdelingen blir registrert og oppfordret til å komme i den nye kirken når den åpner om ikke så altfor lenge.
Foreløpig er det mest kvinner som er de ivrigste til å besøke møtene.
-Men mennene vet godt hva som foregår og flere har lovet å komme når det nye menighetshuset er reist. De tør rett og slett ikke gå på møter i det nåværende, i frykt for å få taket i hodet. Så ille er det faktisk der, sier Viktor Kulyak.

 

Reportasjer i slutten av måneden
PS: TV Visjon Norge er i Moldova i disse dager og dokumenterer flere nye hendelser i samarbeidet med Filadelfia-kirken i Chrisinau, og arbeidet ledet av Kulyak i og rundt Sarata Galbena.
Reportasjene blir eksponert under studio-sendinger fra Moldova i månedsskiftet mai/juni.

BILDE: Viktor Kulyak forklarer fremdriften av det nye menighetshuset i Troian utenfor Sarata Galbena.