BILDE: Jan heter han og er 7 år gammel. Han er oppkalt etter Jan Hanvold som var med å finne moren hans under elendige forhold i Cantemir i 2001.

Her er Jan, oppkalt etter Visjon Norges leder: På TV fra 29.mai

Jan på 7 år har tre brødre, Albert på 9, Emilian på 5 og lille Aron på 10 måneder. Moren deres, Jelena, har en helt spesiell og mørk bakgrunn. Men historien endte godt. Du vil møte henne under TV-sendinger fra 29. mai, fra Moldova.

 

Historien om Jelena begynner for over 20 år siden da hun, broren Alex og eldstesøster Vasilja, ble funnet under elendige forhold i byen Cantemir. Her bodde de sammen med en alkoholisert mor under de verste forhold man kan tenke seg. Jan Hanvold, Visjon Norges leder, var en av dem som var med under denne oppdagelsen.
Barna ble bragt til barne-landsbyen Bettany, under ledelse av pastor Doru Cirdei, hvor de fikk vokse opp i en storfamilie, for øvrig i nabohuset til familien Cirdeis bopel.
Jelena fikk som de andre barna på Bettany-senteret sin skolegang. Men etter hvert som hun vokste til, ble frelst og tillagt menigheten, møtte hun også kjærligheten.
Alexander het han.

 

Delte leilighet med mannens lillesøster
Jelena og Alexander giftet seg og flyttet inn på drøyt 50 kvadratmeter i en boligblokk i byen. Men de måtte dele den med Alexanders lillesøster. Det hjalp på utgiftene å være flere. For selv om Jelenas mann hadde begynt å interessere seg for data og teknikk, var det lite å tjene, knappe 1500 kroner i måneden.
Han ble etter hvert elektro-ingeniør av utdannelse og har fått en ettertraktet jobb i et italiensk selskap i Moldova.
Og så er det blitt fire barn til sammen. Albert på 9 og Jan på 7, oppkalt etter Jan Hanvold, som altså var med da Jelena og hennes søsken ble funnet i Cantemir. Emilian er fem og sistemann Aron er 10 måneder og ble barnevelsignet i Filadelfia-kirken for ikke lenge siden. Menigheten er et naturlig hjem hver søndag for denne unge familien.
Jelenas søsken lever sine gode liv i dag, den alkoholiserte moren deres er død.

 

Historien som endte lykkelig
Men dette er en av mange historier som startet i den ytterste nød og som utviklet seg til en historie full av lykke i Moldova.
PS: Historien om Jelena, de fire guttene hennes i møte med pastor Doru Cirdei, blir en del av de forestående sendingene fra Moldova med start 29. mai. Filadelfia-menigheten i landet er 30 år i 2024 og det blir en klar markering av dette og at pastor Doru Cirdei har stått 40 år i tjenesten for Vår Herre.

BILDE: Pastor Doru Cirdei på besøk hos Jelena i sentrum av Chisinau. Jelena er i dag blitt 31 år gammel og mor til fire gutter.