BILDE: Dennis Greenidge deltok som gjest over videolenke under mandagens program av Studio Direkte. Da var det Englands dronning og statsoverhode gjennom 70 år som ble tema.

 

Dennis Greenidge om Dronning Elizabeth: –En velsignelse fra Gud til vår nasjon

Mandag fikk programleder Birger Wroldsen med seg en spesiell gjest i Studio Direkte. Anledningen kan beskrives på samme måte. For tidligere på dagen ble historiens lengst sittende monark gravlagt. Det satt tydelig preg på pastoren fra England:

 

–Gud velsignet oss med en helt spesiell dronning. Etter hennes død ser vi hennes ettermæle videreført. Kong Charles har vært tydelig på at han kommer til å følge i sin mors fotspor, hennes moraler og verdier, fortalte han.

 

Blir husket som en Guds tjener
Det hadde gått 12 dager siden dronningens bortgang. Med det var tiden inne for både britene og verden å ta et siste farvel. Begravelsessermonien ble avholdt i Westminister Hall, den eldste delen av det britiske parlamentet.
–Mennesker sto i kø i over 40 timer for å hedre dronningen. Atmosfæren har vært helt utrolig. I begravelsen ble evangeliet proklamert klart og tydelig for hele verden. Dette er hva hun trodde på. Hun var en troende som lot seg lede av Gud i sine roller, fortalte han.

 

–Aldri opplevd lignende
Dennis Greenidge er preget over dronningens bortgang. Samtidig er han takknemlig for at samfunnet kan komme sammen og gi Dronning Elizabeth en verdig markering: – Det har vært to helt spesielle år med pandemi, hvor mange også har mistet sine kjære. Men uten mulighet til å hedre dem. Det er helt spesielt at dette skulle skje nå, som millioner av mennesker sammen kunne vise sin respekt. Det hadde ikke vært mulig for et år siden, fortalte han.

Dronning Elizabeths ektemann; Philip, hertug av Edinburgh, gikk som kjent bort i april 2021, da korona-pandemien herjet som verst. Gravferden var av smittevernhensyn nødt til å ta plass med svært få tilstedeværende.

 

Internasjonalt anerkjent
Dennis Greenidge er pastor i menigheten «Worldwide Mission Fellowship» i London, England. Det var hans far, Dennis Greenidge senior, som plantet menigheten for 40 år siden. Det er det samme antall land, 40, Dennis selv har spredt evangeliet til. Det har skjedd under hans tid som leder for menigheten. Han er også en internasjonalt anerkjent konferanse-taler.

 

Kommer til Norge
–Han er en herlig broder med en profetisk røst inn i mange nasjoner. Han har besøkt mange konferanser og arrangementer i Norge opp gjennom årene, forteller programleder og pastor Birger Wroldsen.
Hvorfor pastor Dennis Greenidge stadig trekkes tilbake til Norge, har han ikke noe sikkert svar på: –Jeg vet ikke, men det er kanskje noe i min underbevissthet. Min mor fikk evangeliet forkynt av en norsk misjonær for mange år siden, sier Greenidge.

 

PS: Nå kommer han snart tilbake på et nytt Norges-besøk. Aller først til Mannskonferansen i Vennesla (se egen sak her), og så til «Reach the Nations»- konferansen i Arendal i oktober. Mer informasjon om dette kommer på visjonnorge.com fortløpende.

BILDE: Pastor Dennis Greenidge (t.h.) fra England gjestet Studio Direkte over videolink mandag. Birger Wroldsen var programleder.